Sevginin Işığı

2014-10-28 04:29:00
Sevginin Işığı |  görsel 1

Sevgili Dostlar Şimdi aşağıda neredeyse yüz yıl öncesinden bir mektup ve bir hatıra var...
Duygulanarak, gözlerim buğulu okudum.. Bizlerde de bir iz birakacagini dusunuyor izninizle paylaşıyorum.....


1926 Yılında rahmetli dedem Muhlis Gülgör, nişan gecesinin ertesinde anneanneme resmini gördüğünüz bir çift lamba ile birlikte aşağıdaki mektubu göndermiş.
Muhterem Şefika Hanım
Lamba aydınlık demek. Aydınlıksa mutluluk demek. Size bir ömür boyu mutlu bir evlilik vadediyorum. Lambaların üzerindeki bahar dalları kadar taze kalacak size olan sevgim. Bahar dallarının üzerindeki kuşlar kadar hür ve huzur dolu bir hayatınız olacak benimle birlikte. Bu lambaları size olan hislerimin sembolü olarak muhafaza ediniz lütfen,
Saygılarımla.
Anneannem Şefika Hanım ise dedeme bir çift bardak göndererek şöyle bir cevap yazmış.
Muhterem Muhlis Beyefendi
Mektubunuza ve benim için çok değerli olan hediyenize çok teşekkür ederim. Bende size bir çift mavi bardak gönderiyorum. Mavi sadakatin rengidir. Bardakların biri içini göstermez, dışa kapalıdır. Evlilikler acı ve tatlı sürprizlerle doludur. Evliliğimiz süresince yaşayacağımız sıkıntıları ve aile sırlarımızı tıpkı bu içini göstermeyen bardak gibi içimde saklayacağım. Diğer bardak ise billur gibidir, içini gösterir. Sevinçlerimizi, güzellikleri ve mutluluklarımızı ise bu bardağa koyacağım ki herkesle paylaşabilelim diye. Size huzurlu ve saadet dolu bir evlilik yaşatmak için elimden gelen her şeyi yapacağıma emin olabilirsiniz.
Saygılarımla.

Dedem ve anneannem gerçekten de bir ömür boyu birbirlerinin üzerine titreyerek sevgi ve saygı dolu güzel bir ömür geçirip dünyadan göçtüler.

Artık sevgi ve saygıya dayanan evliliklerin gittikçe azalmaya başladığı, kadına yönelik şiddet haberlerinin arttığı bu günlerde, hikayesini sıkça hatırladığımız bu objeleri seyrettikçe çok duygulanıyoruz. Mutluluğun, sadakatin, sevginin ve saygının sembolü olarak gördüğümüz bu bir çift lamba ve bardakları bizden sonra gelecek çocuklarımıza da örnek olması ve değerlerimizin yaşatılması için özenle saklıyoruz.

0
0
0
Yorum Yaz