Rıza kapısına varmak için...

2014-11-07 04:24:00
Rıza kapısına varmak için... |  görsel 1
Dünya hayatındaki imtihanımızda bazen olmayacak olaylar üst üste geliyor, her yönden etrafımız sarılmış gibi hissedebiliyoruz.. Bu son günlerde bizde de çok ilginç şeyler oldu diyebilirim.. Ama her ne ise çözümsüz hiç birşey yok, elhamdülillah.. Bir şekilde yoluna giriyor.. 
Cok kiymetli Sabri Baba'nın çok sevdiğim ve hep kendime tekrarladığım bir sözü var.
"Önemli olan basınıza gelen olaylar değil , olaylar karşısında takındığınız tavırlardır" der. 
Hakikatten de insan olanın başına herşey gelebiliyor.. Ama herşey.. İnsanın hayatı yarım asıra yaklaştıkça bunu daha net anlıyor.. Ama iyi ki iman var.. İyi ki Rabbim bize imanı nasip etmiş. Yoksa şu kısacık dünya hayatının keşmekeşinde yitip gidenlerden olabilirdik pek ala.. Bu tempoda amaçsızca oradan oraya koşuşturan adına hayat denilen süreyi öylesine nasıl geçtiğini anlamadan tuketip gitmek.. Biliyormusunuz bu çok acı.. Tükenmişlik duygusu ve amaçsızlık.. Bugünlerde haberleştiğim farklı arkadaşlarımdan hep benzer şeyleri dinledim.. Üzüldüm çok.. sonra döndüm kendime baktım.. Geçip giden zaman baktım.. Harcanmış gibi görünen zamana.. Ama farkettim ki harcanan birşey yok. Hepsi kazanım. İnsan olma yolunda birer kaldırım taşı olmuş her biri.. İster hayal kırıklığı olsun, ister zorluklarla uğraşma, ister insanlardan gelen umulmadık davranışlar, kırgınlıklar, ister maddi zorluklar, başarı yada başarısızlıklar... Hiç birinin hiç önemi yok aslında.. Tek önemli olan "Rabbim bizden razı mıdır?" sorusunun cevabı .. o kadar.. İnşaAllah her bir olayda Rabbimin razı olacağı şekilde davranabilelim.. Sadece üzüntüde, şaşkınlıklarda, kırgınlıklarda değil, mutlulukta, başarıda, sevinçlerde ve coşkularda da itidalli davranmayı elden bırakmayalım.. Sonuçta ne bizim ki.. Bugün var olan yarın yok hükmünde olabiliyor... hayat sahnesinde oyuncu iken bazen özellikle geceleri kendimizi seyirci koltuğuna bir alsak da şöyle herşeyi bir karşıdan seyreyliyebilsek ne güzel olurdu... Bunu bende her zaman başaramıyorum, kendimi kaptırdığım üzüldüğüm , hüzünlendiğim anlar çok, insanız elbette olacak hepsi.. merhamet var, duygular var en önemlisi nefis var.. O bizimle uğraşıyor biz onunla...
Bu Sabah zor bir sabahtı.. Otoparkta arabanın çalışmamasından başlayan, inanilmaz kaos bir trafikte yolda devam eden , ofiste olabilecek her türlü aksilikle devam edecek gibi görünen.. İşte bu da böyle bir gün.. 
Ama hamdolsun akşam nedenini anlamadığım şekilde çok çok erken uyuyakalmışım, Sabah namazına kadar hiç uyanmadan hem de . Rabbim zor gün için beni bir şekilde dinlendirmiş ve hazırlamış demek ki.. Bu bile tek başına şükretmem için yeterli... Şimdi elimizde olan ne varsa yavaş yavaş çözmeye çalışarak sorunları bu günümüzü de tamamlayacağız.. elbette elimizden gelenin en iyisi ile.. Yüreğimiz mutmain... tabi ki ömür varsa , nasip nasılsa... Rabbim yar ve yardımcımız olsun.. Hepimizin .. her daim...

Biz sonsuzluk için kanat çırpanlar bu kısa dünya misafirhanesinde hiç bir zaman umutsuz ve bedbin olmayacağız.. Bazen imtihan ağırlaştıkça mahzun, hüzünlü, müteessir olabiliriz..Insaniz . Ama biliyoruz ki olan her şey bir sebep üzerine ve mutlaka bir gün gelecek Allah (c.c) Adl esması ile adaletini tamamlayacaktır., Fettah esması ile kapılar açacaktır, Rezzak esması ile rızkımız için vesileler yaratacaktır, Rahmaniyeti ile bizi sarıp sarmalayacaktır. Yeter ki biz O'nun razı olacağı gibi biri olma yolunda çaba harcayalım Değil mi ?

İyi ki ahiret var...

İyi ki yine yeniden bir gün daha bahsedilmiş bize yaşamak için,

bir şans daha Rıza kapısına varmak için...

Buyrun..

Muhabbetle ve dua ile....

Önemli Not : Başınıza bir musibet , umulmadık bir sorun veya aksilik geldiğinde çözüme odaklanın dostlar çözüme...
Bırakın ne oldu? niye oldu? nasıl oldu? neden bana oldu? ları... 
Çözüme odaklanın.. 
Filli dua ve kavli dua... 
Bakın o zaman yardım eli nasıl da uzanıyor.. 
tecrübe ile sabittir.. 
 

 
 

0
0
0
Yorum Yaz