Miladi bir Yılın son günü... Muhasebe günü

2014-12-31 22:00:00
Miladi bir Yılın son günü... Muhasebe günü |  görsel 1

Miladi bir Yılın son günü... Muhasebe günü

İyi bir insan mıydınız?

Bu yıl içinde bir yere bağış yaptınız mı? Bir hayır kurumunda gönüllü çalıştınız mı? Kimsesiz bir çocukla ilgilendiniz mi? Kan verdiniz mi? Fırında askıya ekmek bıraktınız mı? En yakındaki (özel olmayan) okula gidip müdüre fakir bir veya daha çok öğrencinin ihtiyacını gidermek istediğinizi söylediniz mi?

***
İyi bir komşu muydunuz?

Apartmanda oturanlarla tanıştınız mı? Selamlaşıyor musunuz? Günaydın derken gülümsüyor musunuz? Komşunuzun oğluna/kızına bedava İngilizce ders verdiniz mi? Yan taraftaki yaşlı ve yalnız teyzeye bir demet çiçek alıp götürdünüz mü? Kapısının önüne koyduğu çöpünü alıp attınız mı? Aşure günü aşure yapıp komşulara dağıttınız mı? Mahalleye bir ağaç diktiniz mi? Bir ağacın kesilmemesi için didindiniz mi?

***
İyi bir anne miydiniz?

Oğlunuzun sevmediğiniz karısını sevmeye çalıştınız mı? Kızınızın derdini içtenlikle dinlediniz mi? Yaptıkları işlerle hiç adam gibi ilgilendiniz mi? Ofislerine hiç gittiniz mi? Okudukları kitapları siz de okudunuz mu? Beraber bir hobi edindiniz mi? Aşk acısı çekerken “aman çok gençsin, değmez” klişesi dışında bir laf edebildiniz mi? O günlerinde yanında olabildiniz mi?

***
İyi bir evlat mıydınız?

Annenizi ve onun bir arkadaşını beraber iyi bir tatile yolladınız mı? Ona bir gün de damatsız/gelinsiz gittiniz mi? Hasta olana kadar beklemeden bir arada yaşamayı hiç düşündünüz mü? “Niye daha sık gelmiyorsun?” diye sitem ettiğinde öfkeyle bahane saymak yerine “haklısın anneciğim” dediniz mi? 60’ından sonra ona araba kullanmayı öğretmeyi içtenlikle teklif ettiniz mi?

***
İyi bir eş miydiniz?

Beceriksizliğini yüzüne vurmamayı öğrendiniz mi? Geç kalmalarını sineye çekebildiniz mi? Kurmak istediği yeni işini samimiyetle desteklediniz mi? Ortak bir hobi edindiniz mi? İyi geceler/günaydın öpücükleri devam ediyor mu? Onun da sıkıntı çekebileceğini düşündünüz mü?

***
İyi bir hayvan sever miydiniz?

Kapı önüne su kabı bıraktınız mı? Bayat ekmekleri kuşlara verdiniz mi? Yaralı bir kediyi veterinere götürdünüz mü? Bir paket mama alıp bir yere boşalttınız mı? Soğuk günler için kartondan kedi evi yaptınız mı?

Bu metni Mutlu Tönbekici yazmis... Ne guzel yazmis degil mi ?

 

Yeni başlayacak Miladi Yıl hepimiz , dünya, ve insanlık için hayırlara vesile olsun.. İdrakımız daha geniş, farkındalıklarımız daha çok, daha derin tefekkürlü, gönlü daha geniş, daha bağışlayıcı, daha fedakar, daha ön yargısız, daha pozitif, daha insan sevgisi ile dolu, yüreği kainata açık, çok daha fazla Allah aşkı ile dolu olsun..

Yürekten selam ve dualarımla.. 
Rabbime emantsiniz..

0
0
0
Yorum Yaz