HOSGELDIN RAMAZAN

2013-07-08 08:46:00

 

Yarın yeni bir gün , yeni bir Ramazan ayı başlıyor İnşaallah Rabbim bize bu yıl da mübarek Ramazan ayına erişmeyi nasip etti.

Az önce düşünüyordum da; sorsak herkes “Ah o eski Ramazanlar!!” diye söze başlıyor. Hep eski yaşadığımız güzelliklerden, çocukluğumuzda aldığımız manevi lezzetlerden bahsediyoruz… Eskiyi özlemle anıyoruz.

Oysa insanın hafızası oldukça ilginç… Genellikle iyi izler bırakan , sevinç ve mutlulukla dolu anlar pek unutulmuyor. Ancak, bize üzüntü veren, kötü izler bırakan hatıralar ise geriye atılıyor, pek hatırlanmak istenmediğinden herhalde kolayca akla gelmiyor. İşte biz de o güzel maneviyat yüklü anları hep mutluluk ve özlemle anıyoruz. Bilirim annem , babam ya da büyükanne büyükbabalar da “Ah eski Ramazanlar!...” diye anlatmaya başlarlardı: sanırım bizim çocuklarımız da öyle diyecekler günü geldiğinde. ..

Geçmişe duyulan özlem, aslında günündeyken tam yaşanıp değeri hakkıyla verilmemişlere duyulan özlem midir yoksa ?
Oysa geçmiş geçmiştir, dönmeyecek… Güzel hatıralar hoş, ders almak, özlemek, anmak güzel ancak, şikayetlenmenin bu güne faydası yok….
Gelecek ise belirsiz, bir an sonra ne bekliyor bizi bilmiyoruz….. Onun için şimdiden hayıflanmak da ne denli boşa harcana zaman değil mi? Elimizdeki hazine ise şu an , içinde bulunduğumuz… Onu nasıl değerlendirdiğimiz….

Ben kendi adıma dedim ki: eğer mübarek Ramazan ayı bu kadar önemli, içindeki o mübarek Kadir gecesi ile birlikte iyi değerlendirildiğinde 80 yıllık ömre bedel ise….. O zaman neden şu önümüzdeki bir ayı hayatımızın en güzel Ramazan ayı olarak değerlendirmeyelim.? 
Neden bu güne kadar yaşadıklarımızdan daha iyi idrak etmiyelim. ? 
Attığımız her adımda, sarfettiğimiz her sözde, her bir insan verdiğimiz selamda, bir çocuğun başını okşayışımızda, iftarda yediğimiz her lokmada, içtiğimiz bir yudum suda, vardığımız her secdede , her ettiğimiz duada, her zikirde, kendimizi biraz daha aşarak, nefsimizi biraz daha yenerek, Ramazan ayının hikmetini idrak etmeyelim. ? 
Neden altin degerinki teheccud saatlerini ihlasla huzurda gecirmeyelim ?
Neden duaların en makbul olduğu iftar saatlerinde sevdiklerimiz için, vatanımızın milletimizin , ümmetin selameti için, zulüm altındaki bütün kardeşlerimiz için en güzel duaları , en yürekten, gönül telimiz titreyerek yapmayalım?


Evet, bu sene Rabbim bizi bu günlere eriştirdiyse , yapabildiğimiz en güzel şekilde Ramazan ayını yaşamalı elimizdeki hazineyi görmeli ve kıymetini bilmeliyiz degil mi?

HAYIRLI RAMAZANLAR DOSTLAR.....

Haydi yaşayabildiğimiz en bereketli, feyizli, maneviyat ve coşku dolu Ramazan ayına merhaba diyelim hep birlikte.....

 

0
0
0
Yorum Yaz