BIR DOST

2013-04-11 18:30:00
BIR DOST |  görsel 1

 

Onunla ilk karşılaştığımızda , duruşu, konuşması, haraketleri, giyinişi her şeyi beni etkilemişti.
Gözleri gülüyordu, ışıl ışıl sevgiyle bakıyordu.
“Türkleri çok seviyorum, kendimi sizin yanınızda çok mutlu hissediyorum eğer bir toplantınız olursa beni de çağırın” dermiş. O yüzden buradaki Türk hanımlar bir araya geldiklerinde ona da haber verirlermiş. İşte öyle bir yemekli toplantıda karşılaşmıştık ilk kez. Basında Türk usulü bağlanmış örtüsü, ne konuşulduğunu anlamasa da ilgiyle bizi takip eden gözleri, güler yüzü, ağır ve oturaklı davranışları, sakinliği, yumuşak ses tonu, konuşma tarzı… Farkı farkediliyordu. Rabbimin Hilm Esması nurlu yüzünden yansıyordu.
Nasıl müslüman olduğunu merak etmiştim ama öğrenmek pek de kolay olmadı. Çok konuşmayı ve kendinden söz etmeyi sevmediğinden bunun için bir süre beklemem gerekti. Zaman içersinde yavaş yavaş anlatılanlar bir araya geldiğinde öğrendim ilginç yaşam öyküsünü.

Italyan Fatma Yıllar önce Amerikada yasamakta iken bir Arapla tanışır ve evlenme teklifini kabul eder . Kocası istediği için de müslüman olur. Ancak dinini araştırmaya , öğrenmeye başladığında görür ki kocası müslüman olduğunu söyler , İslamiyeti ismen kabul etmiştir ama hayatına yansıtmamaktadır, bir müslüman yaşamı sürdürmemektedir. O ise kabul ettiği dine sarılmak ister, anlaşamazlar ayrılmak zorunda kalır.
Bir süre sonra Amerikalı bir beyden evlenme teklifi alır yine. Evlenirler.. Bu kez eşi müslüman değildir. Fatma da yeni yeni öğrenmektedir dinini , araştırmaları devam etmekedir. Ancak çok kısa bir süre sonra müslüman bir kadının müslüman olmayan bir erkekle evlenmemesi gerektiğini öğrenir. Çok üzülür. Çünkü eşi ile çok iyi anlaşmaktadır, çok sevmektedir. Durumu eşine anlatır. Bu durumda ayrılmaları gerektiğini söyler... Kafası karışmıştır… Kendisini dinlemek için bir süre İtalya ya ailesinin yanına gitmek ister.

Ardan birkaç ay geçmiştir. Fatma ailesinin yanında hayatına nasıl bir yön verceğini düşünmeye çalışmaktadır. Bir gün kapı çalar , açtığında eşini karşısında görür. Haytındaki en mutlu andır o an. Eşi de İslamiyet ile şereflenmiş onu alıp evine götürmeye gelmiştir.... :)
İşte, o gün bu gündür, bu ülkede eşi ve iki küçük oğlu ile haytini sürdürmekte Fatma… İslamiyet üzerine çalışmaları hala sürüyor. Hatta bu konuda eşi ile yarışıyorlar diyebilirim. Evlerindeki islami kaynaklar ve kütüphaneleri pek çoğumuzda yok. İkisi de yıllar sonra kavuştukları islamiyeti yaşamlarının her anında yaşmaktalar. Geçen sene bir bayramlaşmaya gelmişlerdi ailece … Fatmanın yanında 60li yaşlarda , esmer, üzerinde askılı bir elbise, güzel bir bayan vardı. Sevinçle tanıştırdı. Annem diye . Sevgisi gözlerinden okunuyordu. Annesi neşeli, sen şakrak, tipik bir İtalyan hanım. Sordum nasıl buraları beğendiniz mi diye. Çok beğendiğini söyledi. Hele ezan seslerine hayran olduğunu anlattı. Eğer dışarlardayken ezan okunursa Fatma eşiyle birlikte namaza gidermiş, onlar da caminin bahçesinde oturur beklerlermiş ve içeriden gelen Kur’an-ı Kerim’i dinlerlermiş. Huzur duyuyorum diyordu annesi. Fatmanın içinden yansıyan sevgi , bir kuşak gibi herkesi sarıyordu. Kendi ana babasına da sevgi saygısında hiç kusur etmiyordu. O her zamanki gibi sakın, utangaç, mütevazı, gözleri dolu dolu , başı önünde , annem çok iyidir, çok sevgi dolu bir insandır diye anlatıyordu.


Fatma burada bir ilköğretim okulunda öğretmenlik yapıyor. Okuldaki vazifesi bittikten sonra , koştura koştura hat sanatı kurslarına katılıyor. En son karşılaştığımızda Türkiye’den gelen , saylı ebru ustalarmızdan biri olan Faruk Beşer ustanın ebru seminerinde en ön sıradaydı. İlgi ile ebru yapımını izliyor, kameraya alıyordu. Öylesine kaptırmıştı ki kendini yanıbaşına kadar sokulduğum halde anca seminer sonunda farkedebildi orada olduğumu. Sevgiyle sarıldık. Ebru sanatını çok sevdiğini, hat ile birlikte onu da öğrenmek istediğini söylüyordu. Davranışları , düşünceleri ve yaşamı ile herkese örnek olmaya devam ediyor Fatma. 

Allah inşallah çabalarının karşılığını versin, çok sevdiği eşi ve çocukları ile birlikte bu dünyada ve öbür dünyada ona bütün güzellikleri nasip etsin. Amin!

0
0
0
Yorum Yaz